Menü
Kosár 0 db Kosár 0 db

Csillagánizs megfázás idején

2017. december 09
4124
Csillagánizs megfázás idején

A csillagánizs (Illicium verum) igen kellemes, az ánizshoz (Pimpinella anisum) hasonló aromájú, de annál valamivel erősebb illatú, édeskés ízű, Dél-Kínában őshonos gyógy- és fűszernövény. Több étel- és italkülönlegesség neki köszönheti egyedi ízét és illatát. A csillagánizs Dél-Ázsiában termesztett örökzöld fának a termése, amely alakjáról könnyen felismerhető, hiszen ahogy a neve is utal rá sugarasan, csillag alakban formálódik, melyben 3–4 mm nagyságú magok találhatók. A csillagánizst hívják még csillagos ánizsnak, kínai ánizsnak és ánizscsillagnak is.

 

Elterjedése

Londonba a nagy angol utazó, Sir Thomas Cavendish közvetítésével érkezett 1588. szeptember 9-én, aki Fülöp-szigetekről hozta magával. A kínai és vietnami konyha ismertté válásával azonban Európában is egyre többet kezdték használni lekvárok, szirupok ízesítésére, és az ánizsmagból desztillált drágább ánizsolaj helyettesítésére. A 17. században egyre inkább elterjedt Európában, például a cári udvarban a tea ízesítésére is használták.

 

Felhasználása

Több területen is hasznosítható: előszeretettel alkalmazzák a konyhaművészet szerelmesei, gyógyászatban is ismert alapanyag és virágzása idején megcsodálhatjuk az örökzöld fa virágát is.

Ínyencségre vágyók jellegzetes íze és illata miatt kiválóan használhatják sütemények, gyümölcslevesek, kompótok, édes borok, teák készítéséhez. Az egyik alapvető összetevője a Gallianónak, a Sambucának, a Pastisnak és más ánizsos likőröknek. A kínai konyha nevezetes „öt fűszerkeverék”-ének egyik alkotórésze. Az európai ánizs mellett változó mennyiségben használják az abszint készítésekor.

A leveléből és a terméséből nyert illóolaj nemcsak fűszer, hanem gyógyszer is, de a kozmetikai ipar is felhasználja  szappanok, hajolajak és parfümök illatosítására.

A hagyományos kínai orvoslás ajánlja elsősorban reumatikus fájdalmak enyhítésére, görcsoldó hatása miatt. Szélhajtó, ízjavító hatása miatt gyomorerősítő, étvágyjavító teakeverékek, fogkrémek és szájvizek alkotórésze. A tamiflu nevű influenza elleni antivirális gyógyszer hatóanyaga a növényből is előállítható sikimisav. Influenzajárványok és pánik esetén többszörösére emelkedik a tamiflu értékesítése. Érdekesség, hogy 2005-ben időszakos hiány mutatkozott a csillagánizsból, mert belőle állították elő az akkor kitört influenzajárvány elleni gyógyszert.

A kínai orvoslás a megelőzésre is kiemelt hangsúlyt fektet, ezért az influenza elleni védekezés során is előnyben részesíti a természetes gyógynövényeket és ezek között kiemelt helyen ajánlja a csillagánizs fogyasztását elsősorban az immunrendszer megerősítése érdekében.

Ez a csillagánizs nem keverendő össze japán csillagánizzsal, ennek ugyanis levele és kardamonillatú termése mérgező. Japánban gyakran ültetik a templomok körül. Kérgéből tömjént nyernek.

 

Csillagánizsos narancslekvár

 

Hozzávalók: 2 kg kezeletlen narancs (bio), 1,5 kg kristálycukor (vagy természetes édesítő pl. eritrit), 1 egész csillagánizs, 2 közepes sárgarépa, 1 citrom (bio), 1,5 l víz

 

Elkészítése: A narancsokat megmossuk. 2-3 mm-t levágunk alul-felül a héjából, majd kettévágjuk és héjastól nagyon vékonyan felszeleteljük, hozzáadjuk a citrom frissen facsart levét, a csillagánizst, az egészben hagyott megtisztított sárgarépát, a cukrot és feltesszük főni. Amikor a cukor elolvadt, hozzáadjuk a 1,5 l vizet. Az egészet másfél órán keresztül főzzük, majd vegyük ki a sárgarépát és a csillagánizst, töltsük a lekvárt tiszta üvegekbe, zárjuk le őket, és vizes dunsztban még 20 percig főzzük, és hagyjuk ott kihűlni.

 

Hírlevél